Zima w Ośrodku Rehabilitacji
Zima w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt nie ułatwia życia przebywającym tu zwierzętom. Mogą jednak czuć się bezpieczne, a odpowiednia ilość pokarmu oraz woda do picia pozwalają im przetrwać, nawet znaczne mrozy. Oczywiście zwierzęta chore, osłabione przetrzymywane są w pomieszczeniach, gdzie temperatura musi być zawsze dodatnia. Najwięcej zwierząt trafia do ośrodka od kwietnia do września, jednak te, które trafiają zimą, wymagają często znacznie więcej uwagi.
Jeż europejski jest gatunkiem, który zimę powinien przespać. Niestety ten osobnik nie chce zasnąć. Wałęsając się w mroźne noce, traci więcej energii niż jej dostarcza poszukując pokarmu. Prowadzi to do tego, że traci na wadze. Spalając nagromadzony tłuszcz, w konsekwencji nie jest w stanie bez pomocy przetrwać zimy.
Nietoperze także powinny spać zimą (stan ten nazywamy hibernacją). Mroczek późny, widoczny na zdjęciu to jeden z większych naszych nietoperzy. Ten osobnik jednak był chudy i zapewne nie przeżyłby zimy. Jesienią, latając po strychu, wpadł do dużego słoja i nie mógł się wydostać. Próbując wyjść z tej pułapki, zużył większość energii potrzebnej do przeżycia. Pamiętajmy, zostawione na strychach, czy w piwnicach otwarte naczynia mogą być śmiertelną pułapką dla wielu zwierząt.
Słonka zamieszkuje środowisko leśne, niestety iluminacja świetlna zwabiła ją do miasta. Ptak z powodu wcześniejszych obrażeń, wybrał się w zbyt późno na zimowisko. Dodatkowo nadeszła zima i nie mogła znaleźć pokarmu. Jej długi i wrażliwy dziób stał się bezużyteczny w zamarzniętej twardej ziemi. Ochronne ubarwienie, tak skuteczne w lesie, nie uchroniło ją przed atakami drapieżników na tle zimowej bieli.