Boćki Policzone!
W tym roku miał miejsce VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego.
Cenzus odbywa się co 10 lat w stałym terminie – na początku lipca. W tym roku, decyzją organizatorów, spis rozpoczął się już w ostatnim tygodniu czerwca, ze względu na wcześniejsze przystąpienie bocianów białych do lęgu.
I tak, kolejny raz, nasz Zespół liczył boćki na terenie gmin wchodzących w skład naszych Parków. Tym razem były to cztery gminy: Susz, Zalewo, Ostróda (miejska i wiejska), Stary Dzierzgoń. Skontrolowaliśmy powierzchnię 1114 km2, widzieliśmy 401 gniazd i platform, mieliśmy okazję podejrzeć 537 puchatych kulek w gniazdach. Gdzie jest najwięcej bocianów białych na badanych przez nas gminach??
Odpowiedź jest niejednoznaczna. Każda gmina ma inne uwarunkowania: ogólną powierzchnię, powierzchnię użytków rolnych, w każdej gminie odmiennie prowadzona jest gospodarka rola. A to właśnie użytki rolne – miejsce żerowania determinuje występowanie tych ptaków.
Najwięcej gniazd z sukcesem lęgowym było w gminie: Stary Dzierzgoń – 60,81%, następnie w gminie Zalewo – 54,26%, w gminie Ostróda – 48,72%, a najmniej, w gminie Susz – 44,44%
Sukces lęgowy bociana białego w tym roku, na terenie który był objęty przez nas badaniami, był dobry, gdyż średnio wyniósł 2,6 młodego na parę. A w poszczególnych gminach wyglądał następująco: Susz – 2,78; Ostróda – 2,68; Stary Dzierzgoń – 2,66; Zalewo – 2,34 młodych ptaków na jedną parę lęgową.
Najwięcej niezagospodarowanych platform, które mogą być potencjalnymi miejscami na gniazdo, było w gminie: Zalewo 34,88%, następnie Susz 30,86%, Ostróda 21,36, a najmniej w gminie Stary Dzierzgoń 18,92%.
Zaobserwowaliśmy pojawienie się dużej ilości gniazd, w porównaniu do spisu sprzed 10 lat, w miejscowościach nieopodal sortowni odpadów w Różankach, gm. Susz oraz składowiska odpadów komunalnych w Rudni, gm. Ostróda. Zapewne pojawienie się w tych miejscach gryzoni zachęca ptaki do zakładania gniazd nieopodal takich miejsc. Istnieje jednak obawa, że do żołądków tych ptaków mogą trafiać obok myszy i szczurów, odpady, które mogą być szkodliwe dla ich zdrowia.
Dziękujemy naszym dwóm wolontariuszkom, dzięki którym liczenie odbywało się szybciej i sprawniej: Zuzannie Gaudyn i Ewelinie Głozak.