Punkty widokowe
WIEŻE WIDOKOWE
Nad jeziorem Karaś (53°33’41.9″N 19°29’40.1″E) – wieża mierząca 14 metrów jest dostępna dla każdego, służy celom edukacyjnym i turystycznym. Rozciąga się z niej widok na jezioro Karaś – obiekt niezwykle cenny przyrodniczo, objęty ochroną rezerwatową, chroniony Konwencją Ramsarską o obszarach wodno-błotnych oraz uznany za obszar Natura 2000 pod nazwą Jezioro Karaś. Z wieży widokowej spoglądamy nie tylko na jezioro, ale także na rozległy kompleks torfowiskowo – bagienno – jeziorny.
W Siemianach (53°43’56.5″N 19°35’10.4″E )- obiekt zlokalizowany we wsi Siemiany nad brzegiem Jezioraka. Z wieży widokowej o wysokości 14 metrów można podziwiać szeroką panoramę jeziora. Ukazuje ona zróżnicowaną pod względem kształtu linię brzegową oraz kilka wysp. Zasadniczy brzeg większości wysp poprzedza strefa trzcin, natomiast wyspy porośnięte są lasem. Linia brzegowa jeziora widoczna z wieży to w większości strefa trzcin przechodząca na lądzie w łąki lub tereny zalesione. Część, na której znajduje się wieża widokowa, jest intensywnie zagospodarowana pod względem turystyki żeglarskiej i kempingowej. Na wieży znajduje się tablica informująca o tym, co widzimy podziwiając z niej horyzont.
W Zalewie (53°50’50.4″N 19°35’44.0″E)- wieża widokowa w Zalewie znajduje się nad brzegiem jeziora Ewingi. Jest to jezioro najbardziej wysunięte na północ w kompleksie Jezioraka. Do tego miejsca możemy zarówno dojechać, jak i dopłynąć. Jezioro Ewingi połączone jest Kanałem Dobrzyckim z Jeziorakiem. Jest to jeden z najstarszych tego typu obiektów hydrotechnicznych w Polsce, powstał w XIV wieku.
Na Dylewskiej Górze (53°33’01.7″N 19°56’23.0″E) – wieża widokowa usytuowana jest w najwyżej położonym punkcie Wzgórz Dylewskich (312 m n.p.m.) tuż przy ścieżce przyrodniczej „Dylewska Góra”. Z jej najwyższego piętra można podziwiać panoramę Parku Krajobrazowego a przy wysokiej przejrzystości powietrza dostrzec można nawet zarysy miasteczek poza granicami parku.
POMOSTY WIDOKOWE
W Jerzwałdzie (53°46’38.3″N 19°31’48.7″E )– pomost na Jeziorze Płaskim, w kształcie litery U. Przystosowany jest również do cumowania niedużych jednostek pływających (kajak, łódka wiosłowa). Z tego miejsca podziwiać można panoramę jeziora wraz kilkoma zielonymi wysepkami. Przy odrobinie szczęścia i cierpliwości, w okresie wiosenno-letnim (warto mieć przy sobie lornetkę) można obserwować tutaj perkoza dwuczubego, liczne stada gęsi oraz inne gatunki ptaków wodnych i związanych z trzcinowiskami. Pomost znajduje się w najciekawszej części samej wsi Jerzwałd, gdzie zachowała się przedwojenna zabudowa nadjeziorna, będąca rzadkością w tym regionie.
W leśnictwie Bukownica (53°46’12.5″N 19°31’16.4″E) – pomost na Jeziorze Płaskim, z którego można dokonywać obserwacji ornitologicznych. Uwaga, w tym miejscu obowiązuje zakaz kąpieli, ze względu na kilkumetrową warstwę mułu. Znajduje się tutaj miejsce postoju, gdzie można zostawić samochód na czas zwiedzania pomostu, oraz wiata, gdzie można odpocząć lub schronić się przed złą pogodą. Na pomoście znajdują się tablice informacyjne o tym, co można z tego punktu zobaczyć.